2012. augusztus 31., péntek

Magyar könyvek II.

45. Gárdonyi Géza: Egri csillagok
 
Sokáig töprengtem, hogy idetegyem-e, hisz ez a könyv csak a könyv válozatban van meg, a netes listán nem. Nem tudom, melyik a valós, de mivel így is (számomra) elég kevés magyar került be, úgy gondoltam, itt a helye.
Ez a könyv remélem, mindenkinek ismerős még a diák korszakból.
A regény cselekménye közel két évtizedet fog át: 1533-ban Dél-Bakonyból indul, s az 1552-es hatalmas túlerővel szemben aratott egri végvári győzelemmel zárul. Bontott, sokszor párhuzamos vezetésű az első három rész cselekményszála, melynek során a jobbágyfi Bornemissza Gergely felcseperedik, Cecey Évában párra talál, királyi hadnaggyá emelkedik. Kalandregény, hősi és szerelmi történet, színes és széles tablókban kibomló histórikus korrajz keveredik a bevezető részekben. A két fő részben előadott, tömbszerűen megformált egri események viszont prózai hőskölteményekre emlékeztetnek. A fiatal olvasót a hadi események tárgyszerűsége, s főként Tinóditól merített dokumentumok, a hősiesség, árulás, titok, csataleírások és hősök monumentalitása egyaránt megragadja.

2012. augusztus 24., péntek

Magyar könyvek

Végre elolvastam az utolsó magyar könyvet is, ami a listán szerepel, így egy post-ban teszem közzé.

1. Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek
Ez a könyv megtalálható az 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz listáján is.
Nekem nagyon tetszett a stílus, a múlt felidézése, a korszak, amiben játszódik. Érdekes, ahogy a rég nem látott két barát újra - utoljára - találkozik, megbeszélik régi sérelmeiket, hogy nyugodt szívvel juthassanak át majd a túlvilágra.
A cím a beszélgetés végére utal, hiszen mire a gyertyák csonkig égnek, hajnalodik, a beszélgetés véget ér, és a két idős férfi útja véglegesen elválik.

Talán nem egyedül vagyok, akik a Nobel-díj elnyerése előtt nem ismerték Kertész Imre nevét. A Sorstalanság az író első műve, hosszas viszontagság után, 1975-ben jelent meg, és 2002-ben kapott érte irodalmi Nobel-díjat.
A mű önéletrajzi ihletésű, az író szintén zsidó családból származik és 14 évesen járta meg Auschwitz-ot, majd Buchenwaldot, ahogy a főhős, Köves Gyuri is.
A fiatal diák szemszögéből élhetjük át a II. világháború talán legszörnyűbb, és legborzalmasabb eseményét, a zsidóüldözést és a munkatáborok kegyetlen világát.
Lebilincselő regény, ami szerepel az 1001 könyv, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz listáján is.
3. Esterházy Péter: Harmonia caelestis
Két éve olvastam első (és eddig utolsó) regényemet Esterházy Pétertől. Bevallom, csak azért, mert szerepel az 1001 könyv listáján.
A terjedelmes regény egyáltalán nem könnyű olvasmány, számomra zavaros, érthetetlen, követhetetlen volt.
Az író édesapjáról és annak felmenőiról szól. Nekem a stílusa nagyon nem tetszett, főleg a pajzán, bohém jelenetek.
Lehet, hogy túl fiatalon olvastam, és később megérteném a mondanivalóját, de nem hinném, hogy erre sor kerül.
4. Krasznahorkai László: Az ellenállás melankóliája
Mindenképp el akartam már rég olvasni ezt a könyvet, hisz benne van az 1001 könyv listájában. Előtte nem hallottam soha az író nevét, így kíváncsi voltam rá.

Egy alföldi kisvárosba, ahol a közbiztonság folyamatosan romlik, vándorcirkusz érkezik. Két fő attrakciója az óriásbálna és a kis termetű herceg. Az emberek csodájára járnak a bálnának, de félnek is tőle. Idegenek is jönnek, akik csak a herceget akarják hallgatni. A herceg szónoklataival felizgatja az összeverődött tömeget, amely féktelen pusztításba kezd, és a gyengék és elesettek ellen fordul. A város elöljárói tehetetlenek ebben a helyzetben, a hadsereg segítségét kérik. Szimbolikus és tényleges hatalomátvétel történik, amelyben a régi rend összeomlik és egy új, diktatórikus berendezkedés bontakozik ki. A mű sötét képet fest emberi jelenünkről/ jövőnkről, amiben már nincs helye semmiféle idealizmusnak, és ahol a gyilkosok és áldozatok közötti éles határ gyakran elmosódik.

A művel kapcsolatban vegyes érzéseim vannak. Nehezen olvasható, mert nagyon hosszú, sokszor féloldalas mondatok vannak, amik így nehezen értelmezhetőek. Viszont az író rendkívüli kifejezésmódja és gazdag szókincse lenyűgözött.

2012. augusztus 2., csütörtök

40. Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg

Ez a mű sokaknak ismerős, kedves ifjúsági regény.
A főhős egy picinyke bolygóról származik, ahol csak egy virágja és három vulkánja van. Innen indul el felfedezni más bolygókat is, végül eljut a Földre. Megismerkedik egy pilótával, akinek beszámol kalandjairól.
Barátjától, a rókától kapott ajándéka az egész világ számára ismerős: jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán fontos, az a szemnek láthatatlan.
Úgy gondolom ez a mű nemcsak gyermekeknek, hanem a felnőtteknek is hasznos, kellemes kikapcsolódást nyújt.